Page Title

2016 Candidates Recommended by Education PACs

 

Page Content

Nearly 75% of recommended candidates won races

The votes are in. Of the Utah candidates recommended by state and local political action committees for the 2016 General Election, nearly 75 percent were successful. UEA Government Relations Director Chase Clyde attributes this success in large part to the hard work of many of Association members and their contributions to association political action committees.

“UEA members and other volunteers worked very hard to elect friends of public education to the state’s important policy-making positions this election,” said Clyde. “They made phone calls, knocked doors, put up signs…and at the end of the day they voted. It looks like voter turnout for our members looks was very strong.”

“Having so many (education political action committee) recommended candidates elected is a victory for students, for teachers and for public education,” Clyde noted. “Congratulations are due to everyone involved. I’m now looking forward to working with our elected representatives to address our public education challenges.”

Following is a list of candidates recommended by national, state and local Political Action Committees and how they fared in the 2016 General Election (W = won election, L = lost election)

PAC Recommended Candidates Total: W = 34 / L = 12 / 74%

Federal Congressional Races  (W = 0 / L = 1)

  • Congressional District 1: No Recommendation
  • Congressional District 2: No Recommendation
  • Congressional District 3: No Recommendation
  • Congressional District 4: Doug Owens L

Statewide Races (W = 1 / L = 0)

Utah State Senate Races (W = 3 / L = 2)

  • Senate District 1: Luz Escamilla W
  • Senate District 6: No Recommendation
  • Senate District 7: No Recommendation
  • Senate District 8: Brian Shiozawa W
  • Senate District 10: No Recommendation
  • Senate District 13: No Recommendation
  • Senate District 14: No Recommendation
  • Senate District 16: No Recommendation
  • Senate District 19: Deanna Froerer L
  • Senate District 20: Alan Yorgason L
  • Senate District 23: No Recommendation
  • Senate District 24: No Recommendation
  • Senate District 25: No Recommendation
  • Senate District 27: David Hinkins W
  • Senate District 29: No Recommendation

Utah State House of Representatives Races (W = 23 / L = 8)

  • House District 1: No Recommendation
  • House District 2: No Recommendation
  • House District 3: Val Potter W
  • House District 4: No Recommendation
  • House District 5: No Recommendation
  • House District 6: No Recommendation
  • House District 7: No Recommendation
  • House District 8: No Recommendation
  • House District 9: Kathie Darby L
  • House District 10: Dixon Pitcher W
  • House District 11: Amy Morgan L
  • House District 12: No Recommendation
  • House District 13: No Recommendation
  • House District 14: No Recommendation
  • House District 15: Brad Wilson W
  • House District 16: Steve Handy W
  • House District 17: No Recommendation
  • House District 18: No Recommendation
  • House District 19: Raymond Ward W
  • House District 20: Becky Edwards W
  • House District 21: Doug Sagers W
  • House District 22: No Recommendation
  • House District 23: No Recommendation
  • House District 24: Rebecca Chavez-Houck W
  • House District 25: Joel Briscoe W
  • House District 26: No Recommendation
  • House District 27: No Recommendation
  • House District 28: No Recommendation
  • House District 29: Lee Perry W
  • House District 30: Mike Winder W
  • House District 31: Sophia Dicaro L
  • House District 32: Suzanne Harrison L
  • House District 33: Craig Hall W
  • House District 34: Karen Kwan W
  • House District 35: Mark Wheatley W
  • House District 36: Patrice Arent W
  • House District 37: Carol Spackman Moss W
  • House District 38: Eric Hutchings W
  • House District 39: Jim Dunnigan W
  • House District 40: No Recommendation
  • House District 41: No Recommendation
  • House District 42: No Recommendation
  • House District 43: No Recommendation
  • House District 44: Christine Passey L
  • House District 45: Steve Eliason W
  • House District 46: Marie Poulson W
  • House District 47: John Rendell L
  • House District 48: No Recommendation
  • House District 49: Robert Spendlove W
  • House District 50: Susan Pulsipher W
  • House District 51: No Recommendation
  • House District 52: No Recommendation
  • House District 53: No Recommendation
  • House District 54: Rudi Kohler L
  • House District 55: No Recommendation
  • House District 56: No Recommendation
  • House District 57: No Recommendation
  • House District 58: No Recommendation
  • House District 59: No Recommendation
  • House District 60: No Recommendation
  • House District 61: No Recommendation
  • House District 62: No Recommendation
  • House District 63: No Recommendation
  • House District 64: No Recommendation
  • House District 65: No Recommendation
  • House District 66: No Recommendation
  • House District 67: No Recommendation
  • House District 68: Merrill Nelson W
  • House District 69: Brad King L
  • House District 70: No Recommendation
  • House District 71: No Recommendation
  • House District 72: No Recommendation
  • House District 73: No Recommendation
  • House District 74: No Recommendation
  • House District 75: No Recommendation

State Board of Education Races (W = 4 / L = 3)

  • School Board District 4: Jennifer Graviet W
  • School Board District 7: Carol Barlow-Lear W
  • School Board District 8: Janet Cannon W
  • School Board District 10: Kathleen Riebe W
  • School Board District 11: Erin Preston L
  • School Board District 12: Dixie Allen L
  • School Board District 13: No Recommendation
  • School Board District 15: Wes Christiansen L

 Constitutional Amendments (W = 1 / L = 0)

View complete election results at vote.utah.gov.


About Elections

Because of the important role elected officials play in public education, the NEA, UEA and each local UniServ have Political Action Committees comprised of local educator members. One role of these committees is to recommend candidates they believe are most likely to have a positive impact on public education and issues important to public education employees.


2016 Primary Election Results

The majority of candidates recommended by education PACs fared very well in the 2016 Utah Primary Elections. Governor Gary Herbert handily defeated challenger Jonathan Johnson, while all recommended candidates for the Utah State Board of Education advanced to the General Election.

"I congratulate Governor Gary Herbert on his decisive victory," said UEA President Sharon Gallagher-Fishbaugh. "Governor Herbert’s Primary Election success is a win for Utah students and the state’s dedicated educators. Utah Republicans have spoken and they’ve chosen to continue to invest in our public schools. Voters made clear they value our public schools and reject the tired old rhetoric of those who want to privatize our schools for profit."

Here are the 2016 Primary Election results for all recommended candidates as of June 29 (See full election results here.)

Statewide Races

    •  Gubernatorial: Recommended candidate Gary Herbert defeated Republican
        challenger Jonathan Johnson 72% to 28% and will face Democrat Mike Weinholtz
        in the General Election.

State Legislative Races

    •  Senate District 10: Recommended candidate Rich Cunningham lost to incumbent
        Lincoln Fillmore 55% to 45% in the Republican Primary.
    •  Senate District 16: Recommended candidate Curt Bramble defeated challenger
        Chris Herrod 55% to 46% in the Republican Primary.
    •  House District 20:  Recommended candidate Becky Edwards defeated challenger
        Glen Jenkins 52% to 48% in the Republican Primary.
    •  House District 53:  Recommended candidate Mel Brown lost to challenger
        Logan Wilde 51% to 49% in the Republican Primary.

State Board of Education Races

NOTE: Two candidates receiving the most votes face off in the General Election
    •  District 4: Recommended candidate Jennifer Graviet received 34% of the vote
        and will face incumbent Dave Thomas (27%) in the General Election.
    •  District 7: Recommended candidate Carol Lear received 28% of the vote
        and will face Shelly Teuscher (16%) in the General Election (incumbent
        Leslie Brooks-Castle received 14.5% of the vote).
    •  District 8: Recommended candidate Janet Cannon received 38% of the vote
        and will face Richard Nelson (25%) in the General Election.
    •  District 10: Recommended candidate Kathleen Riebe received 49% of the vote
        and will face Gary Thompson (26%) or incumbent Dave Crandall (25%) in the
        General Election (results too close to call).
    •  District 11: Recommended candidate Erin Preston received 34% of the vote
        and will face Lisa Cummins (41%) in the General Election.
    •  District 12: Recommended candidate Dixie Allen received 45% of the vote
        and will face Alisa Ellis (31%) in the General Election.